A rágcsálók kártételei 2. rész
Egészségügyi ártalom: A rágcsálók között számtalan olyan járvány terjed és pusztít, amely más állatra, sőt gyakran az emberre is átterjedhet. Ezek közül a járványok közül kiemelkedően fontos a trópusi patkánybolha közvetítésével terjedő pestis, melynek világtörténelmi jelentőségű járványhullámai már megszűntek. A szeméten, hulladékon, csatornában vagy más szennyezett helyeken mászkáló rágcsálók a testükre tapadt kórokozókat olyan élelmiszerre viheti át, amiket az ember elfogyaszt. A rágcsálóknak különböző mikroorganizmusok (pl. ételmérgezést okoz kórokozó) terjesztésében nagy szerepük van.
A patkány több olyan fertőző megbetegedés (pl. rágcsáló kiütéses tífusz, iszapláz,lépfene, veszettség) hordozója, amely az emberre is átterjedhet. A patkányok különféle paraziták, főleg egyes bélférgek (pl. trichinella spiralis) terjesztésében is részt vesznek. Az állategészségügyben pedig a baromfipestis és a sertésorbánc terjesztésével járványokat okozhatnak.
Emberre veszélyes betegségek: Állatra veszélyes betegségek:
-Pestis -Baromfipestis
-Murin tífusz -Sertésorbánc
-Patkányharapási láz -Aujeszky-féle betegség
-Vírusos hemorrhágiás láz
Emberre és állatra egyaránt veszélyes betegségek:
-Szalmonellózis
-Leptospirózis
-Trichinellózis
-Brucellózis
Az egér szervezetében elszaporodó kórokozók (pl. salmonellák) nyállal, orrváladékkal, vizelettel és széklettel jutnak a külvilágra, így az egér az élelmiszereket fertőzve ételmérgezést idézhet elő.
Emberre veszélyes betegségek: Állatra veszélyes betegségek:
-Fertőző agyhártyagyulladás -Baromfipestis
-Vírusos hemorrhágiás láz -Sertésorbánc
-Aujeszky-féle betegség
Emberre és állatra egyaránt veszélyes betegségek:
-Szalmonellózis
-Leptospirózis
-Trichinellózis
-Brucellózis
Fontos, hogy a rágcsálók jelenlétét komolyan vegyük, mert gazdasági (erről egy másik bejegyzésben írtunk bővebben) és egészségügyi kockázatot jelentenek. Az eredményes védekezéshez kérje szakember segítségét.