Darázs királynő: a kolónia vezetője, az erő szimbóluma
A darazsak izgalmas és sokszínű társadalomban élnek, amelyben a királynőé a legfontosabb szerep. A darázs királynő a kolónia alapját képezi, ő az aki a tojásokat lerakja és akitől az összes munkás és hím darázs leszármazik.
A darázs királynő felismerése
A királynő felismerése elengedhetetlen a kolónia hatékony kezeléséhez. Nem mindig egyszerű feladat a többi darázstól megkülönböztetni, mert a legtöbb fajnál nincsenek nagy különbségek. De ha mégis van, akkor az elsősorban a mérete. A királynő sokkal nagyobb lehet a munkás darazsaknál és a hímeknél. Hosszabb a teste, vastagabb derékszakasszal és hosszabb lábakkal rendelkezik. Másik árulkodó jel lehet, hogy a királynővel van dolgod, ha kora tavasszal, vagy esetleg késő ősszel magányosan repkedő darazsat látsz. Ilyenkor nagy valószínűséggel a királynőt látod, hiszen ő a kolónia egyetlen tagja, aki túléli a telet. Az őszi időszakban a munkások és a hímek meghalnak, a megtermékenyített darázskirálynők azonban felkészülnek a télre. Általában olyan rejtekhelyet keresnek, ahol téli álmot alszanak. Ilyen helyek lehetnek például a fák kérgének repedései vagy épületek üregei. Hibernálja magát, tavasszal pedig a napsugarak és a meleg idő megjelenésével újra előbújik, megkezdi az új fészek építését és a tojások lerakását.
Királynői szerep
A darazsak királynője a kolónia legfőbb vezetője. Felelős az új kolóniák alapításáért, fenntartásáért. Az ő felelőssége, hogy új generációkat hozzon létre és fenntartsa a kolónia működését. Csak egy királynő létezik egy adott darázskolóniában és a szerepe kulcsfontosságú a túlélésben. Feladata, hogy petéket rakjon le, amelyekből a munkásdarazsak és a hímek kelnek ki. Az ő genetikai anyaga biztosítja a folytonosságot és a továbbfejlődést. Emellett a tojók előállításáért is felel, akikből később szintén királynők lesznek.
Hatalom és életciklus
A királynő hatalma és tekintélye a kolóniában abszolút. Ő dönt a kolóniában történő változásokról, például a fészek bővítéséről, a munkamegosztásról vagy épp a fészek és a kolónia védelméről. Élettartama változó, fajtól függően eltérő lehet. Általában egy év, de vannak olyan fajok is, amelyeknél ez több évre is kitolódhat. Amint a királynő eléri az érett állapotot, folyamatosan tojást rak, amelyekből az új darazsak kelnek ki. Azt is figyelembe kell venni, hogy idővel kevésbé lesznek termékenyek. Az élettartam végén a királynő meghal, de addigra már felnevelte az új királynőket, így biztosítva a kolónia fennmaradását.
Az új királynők nevelése
Az érett királynő már képes tojásokat rakni. Az első kikelt dolgozó darazsak segítenek a királynőnek az új tojások gondozásában. Az új királynők speciális táplálékot kapnak, amely elengedhetetlen a fejlődésükhöz és a reprodukciós képességük kialakulásához. Az új királynők a következő évben lesznek képesek saját kolóniát alkotni.
A darázs királynő megtermékenyítése
A darázs szaporodása nagyban eltér a többi rovarnál ismert egyszerű megtermékenyítésnél. A darázs szaporodása, és egy kolónia élete egy állandó körfolyamat része. A nyár folyamán a királynő munkás darazsakat hoz a világra, folyamatosan bővítve a kolóniát. A nyár végeztével a tavaly ősszel elraktározott sperma kezd kifogyni. Az utolsóként kikelt tojásokból új királynők, és herék kelnek ki. Az ősz a királynő megtermékenyítésének az ideje. A megtermékenyítés a királynő, és egy termékeny hím között jön létre. Néhány esetben egy királynő több hím darázstól is megtermékenyülhet. A hím spermaváladéka a királynő testének egy szűk részében eltárolódik. A spermákra ugyanis csak a következő tavasszal lesz szüksége, amikor a téli hibernálásból feléled. Az őszi időszakban a munkások és a hímek meghalnak. Az élelemforrás csökkenésével együtt a munkásdarazsak száma is csökken és a fészek aktivitása is leáll. Megtermékenyítés nélkül azonban a királynő is elpusztulna.
A darazsak királynője lenyűgöző és alapvető szerepet játszik a kolónia életében. A szaporodási folyamat irányítója és a kolónia vezetője. Létfontosságú szerepet tölt be a darázsfajok társadalmi struktúrájában. Az ő felismerése és biológiájának ismerete mind fontos információk, melyek segítenek megérteni és hatékonyan kezelni a darázscsaládokat. Ahhoz, hogy megőrizzük a természet egyensúlyát és minimalizáljuk a konfliktusokat az emberek és a darazsak között fontos kártevőirtó szakember segítségét igénybe venni a kezelésükhöz.