Csótányírtás

csótányirtás

Leggyakoribb csótányfajok Magyarországon:

◆ Német csótány ◆ Konyhai csótány  ◆ Amerikai csótány ◆ Lapp erdei csótány

Veszélye: Mivel a csótányok gyakran olyan szennyezett helyeken fordulnak meg, ahol fertőzött anyagokkal érintkeznek, ezért fertőzést terjesztenek, valamint az élelmiszerek közelében való megjelenése az emberek számára undort keltő.

Táplálkozása: Mindenevő, a növényi és állati eredetű táplálékot egyaránt fogyasztja, de gyakorlatilag mindent megeszik (táplálék hiányában pl. a papírt, textilt is). Nem ritka, hogy az utódokat, elhullott egyedeket is elfogyasztják. Az éhséget jól tűrik, akár 1 hónapig is kibírják táplálék nélkül, de a szomjazást nehezen viselik, folyadék hiányában akár 1-2 hét alatt is elpusztulhatnak (ezért is preferálják a nedves helyeket lakóhelyként).

Irtása: A csótányok irtásakor figyelembe kell venni, hogy a rejtőzködő életmódjuknak köszönhetően a csótány populáció nagy része az ember számára nem látható és nehezen elérhető helyen tartózkodik. A populáció egy része a rejtőzködő helyről, táplálékszerzés céljából kel útra. Fontos tudni, hogy a megtermékenyített nőstények jellemzően a rejtekhelyükön maradnak, és nem keresik azon kívül a táplálékot. A fiatal nimfák kevésbé mozgékonyak és kisebb intenzitással keresik a táplálékot. Ezek a csótányok elsődlegesen más csótányok ürülékének, kiválasztott nedveinek és az elhullott egyedeknek a fogyasztásával jutnak táplálékhoz. A csótányok hatékony irtására azok az irtószerek, irtószer kombinációk a legalkalmasabbak, amelyek a taglózó hatás mellett a permetezett felületen hosszú időn keresztül megtartják hatékonyságukat.