Minden amit röviden a darázscsípés veszélyéről tudni érdemes

A darazsak a természet apró csodái, azonban ezek az apró kis lények néha nagyon súlyos veszélyt jelenthetnek az emberre. Nem csoda, ha az utóbbi időben egyre több emberben vált ki azonnal ijesztő érzéseket, ha meglátják őket a közelükben repkedni.

A darazsak legnagyobb hírét nyilvánvalóan a csípésük adja, de ez a csípés általában csak akkor történik meg, ha fenyegetve érzik magukat vagy védelmezik a fészküket. A darázscsaládok a fészküket gyakran olyan helyen építik, ahol emberi tevékenység zajlik. Kiváló fészkelő hely például a padlás, de a tető alatt vagy a kerti bútorok közelében is gyakran megbújnak. Amikor úgy érzik, hogy az otthonuk veszélyben van agresszívan támadnak és gyakran több csípést is okoznak. Legnagyobb veszélyük az erős méreganyaguk. Csípésük nem csak kellemetlen tünetekkel jár, hanem egyre több esetben vált ki allergiás reakciót. Sajnos az sem véd meg minket ettől a veszélytől, hogy azt gondoljuk: volt már darázscsípésünk és ha akkor nem történt komolyabb baj, akkor most sem fog. Ez az allergia bármely életkorban kialakulhat.

A rovarméreg allergia az allergiák közül a legveszélyesebb, mivel súlyos, életveszélyes tüneteket, úgynevezett anafilaxiás sokkot is okozhat. A csípést követően rövid időn (akár perceken) belül jelentkezhet. Az első tünetek általában a hirtelen kialakuló nagyfokú gyengeség, zavartság, szívdobogás és mellkasi szorító érzés, esetleg légszomj, pánik tünetek, majd émelygés, hányinger, hasi görcsök, székelési inger, sápadtság. Sok betegen erős verejtékezés is megfigyelhető. A tüneteket döntően a vérnyomás csökkenés okozza, mely végül ájuláshoz, szív megálláshoz is vezethet. Kicsit később duzzanat, ödéma kialakulása, ami a szem körüli szövetek és az ajkak, nyelv jellegzetes elváltozását. Az ödéma azonban nemcsak külsőleg, hanem a légutakban is jelentkezhet, ez pedig a légutak gyakori görcsös szűkületével akár a beteg fulladását is okozhatja. A felsorolt tünetek súlyossága személyenként változik, de a legapróbb tünetet is érdemes komolyan venni.

Hogyan védekezhetünk a darazsak ellen? Első és legfontosabb lépésként kerüljük a darázsfészkek közelét és ne bolygassuk őket. Ha tisztában vagyunk vele,hogy a rovarméreg allergia fennáll, érdemes otthon önbelövő adrenalin injekciót tartani. Illetve gondoskodni kell a fészek eltávolításáról, de ezt bízzuk mindenképpen szakemberre, aki a megfelelő védőruhában és a megfelelő irtószerek segítségével kiűzi a darazsakat.

 

Szóljon hozzá!