Hogyan védekezzünk a rágcsálók ellen?

A védekezés célja elsősorban a mentesítés, az érintett területen mutatkozó rágcsálóártalom teljes felszámolása,majd az elért mentesség fenntartása. A patkányok és az egerek elleni védekezés rendszere elméletileg megegyező, de a gyakorlati kivitelezés jelentős mértékben eltér. Az egerek elleni védekezés azokon a területeken jelent gondot, ahol az optimális életfeltételek folyamatosan biztosítottak. A rágcsálók elszaporodásának megelőzése több féle módon is történhet.

-Behatolás megakadályozása (aktív bejutás meggátlásával): bejárati ajtók alsó részének fém borításával, szellőzőrácsok használatával.

– Épületek műszaki hiányosságainak helyrehozatala.

– A csatornák zárása megfelelő ráccsal, csatornatörések kijavítása.

-Fészkelő helyek állandó zavarásával,bolygatásával részben megtelepedésük, részben elszaporodásuk gátolható meg.

-Az esetleg bejutó példányok elfogására és elpusztítására megtelepedésük előtt a csapdák alkalmasak.

-Mérgezett csalétek állandó alkalmazása a behurcolástól folyamatosan veszélyeztetett területeken.

Egerek elleni védekezés:

Az egerek irtására több eljárás alkalmazható, de döntően a mechanikai (csapdák) és vegyi módszerek (mérgezett csalétkek) eredményesek. A csapdák alkalmazása főleg az egerek kíváncsisága miatt hatásos. A csapdás egérirtás feltétele, hogy az egerek mozgásterén belül helyezzék el őket, hogy az egerek felkereshessék. A csapdákat a fal mellett csalétekkel, vagy nyílással a fal felé fordítva célszerű elhelyezni. A leggyakrabban mérgezett csalétket alkalmaznak (véralvadásgátló) vegyi eljárásként. A mérgezett csalétket etetődobozban kell kihelyezni, amihez sem ember, sem pedig haszonállat nem férhet hozzá. Az egerek a véralvadásgátlókkal szemben kevésbé érzékenyek, ezért ellenük ( a patkányokkal összehasonlítva) nagyobb hatóanyag mennyiség szükséges. Ezeken kívül alkalmazhatunk még ragasztós felületeket valamint rágcsálóirtó habot.

Patkányok elleni védekezés:

A patkányok elleni küzdelemnek egyedül bevált módszere nincs, csupán eljárásai és szervezési formái vannak, viszont a helyi lehetőségek határozzák meg, hogy melyiket szükséges és célszerű alkalmazni. Patkányirtás céljára legkiterjedtebben a mérgezett csalétket alkalmazzák. Hatóanyagként leggyakrabban véralvadásgátlót alkalmazunk. Fontos szakmai követelmény, hogy a kijelölt területen a mérgezett csalétekhez a patkányok folyamatosan hozzájuthassanak. Ezért etetőhelyeket kell létesíteni, a mérgezett csalétket etetőládában kell kihelyezni. Az etetőládák a szabadban biztonsági célt is szolgálnak, de egyúttal a csalétket is megóvják az időjárás viszontagságaitól. Az egérirtáshoz hasonlóan itt is alkalmazhatunk ragasztós lapokat, rágcsálóirtó habot illetve lyukgázosítás céljára gázosítószert (Foszfor –hidrogén gázt).

Minden esetben a sikeres védekezés alapja a kártevő biológiájának alapos ismerete!

Szóljon hozzá!