A hangyákról röviden

Kis termetű, hártyásszárnyú rovarok, testhosszuk igen gyakran csak  1-2mm.  Fullánkja csak kevés fajnak van. Potrohuk a torral nyélen át 1-2 bütyökkel ízesül.

A fejen találhatók a térdes csápok, melyek fontos érzékszervek. A táplálék megtalálásán kívül szerepük van a hangyák által kibocsátott feromonok érzékelésében is.

Társas rovarok, kisebb-nagyobb „államokban”, úgynevezett bolyokban élnek.  Államuk kasztokból épül fel, amelyek alakjukat és a hangyaállamban betöltött szerepüket tekintve is különböznek egymástól. Az egész kolónia lehet egy királynős vagy több királynős (pl. fáraóhangya).

A hímek és a nőstények szárnyasok, a dolgozók és a katonák tökéletlen ivarszervű nőstények, mindig szárnyatlanok. Párzás után a hímek elpusztulnak, a királynők elhullatják szárnyaikat. A dolgozok egyazon fajon belül is többalakúak lehetnek, szervezetük többféle feladat ellátására módosulhat. E „kasztok” valamelyikébe való tartozás a lárvakorban kapott táplálék minőségétől függ. A hangyák körében bizonyos munkamegosztás tapasztalható. A petéket a megtermékenyítés után a szárnyukat levetett anyák, a királynők termelik. A hímek feladata kizárólag az anya megtermékenyítése. A boly védelméről a katonák gondoskodnak, az ivadékok és az anya táplálása a dolgozó hangyák feladata. A lárvák bebábozódásakor többnyire finom burokkal, úgynevezett kokonnal veszik körül magukat. Ezeket szokás tévesen „hangyatojásnak” nevezni. Rejtett életmódot folytatnak, a helyiségekben található hangyák csak a dolgozók.

Szóljon hozzá!